USB Flash Bellekten Windows XP Kurulumu

Selam arkadaşlar.

Bu yazımızda çok gerekli olan bir durumdan Cd-rom olmayan bilgisayara windows Xp yüklemekten bahsedeceğim. Biliyorsunuz son dönemde Asus EeePc fırtınası kopmuş ve devamında bir çok firma bu akıma ayak uydurup kendi ürünlerini piyasa sürmüştü. Bunun doğal sonucu Usb-Cd rom yada Usb Bellek ile Windows Xp kurma ihtiyacı doğdu. Bu yazımda size MS Windows XP CD’ sinin 2 GB büyüklüğünde bir flash belleğe boot edilebilir olarak nasıl kaydedileceğini anlatacağım.

Gerekli araçlar:

1- MS Windows XP CD’ si

2- En az 1 veya 2 GB büyüklüğünde flash bellek

3- Buradan indireceğiniz Usb Boot paketi

Öncelikle Windows XP CD’ mizi ve USB Flash belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz. Sonra da indirdiğimiz script paketinin içinden usb_boot klasörünü sürükleyerek masaüstüne çıkartıyoruz. Çıkardığımız klasör içerisinde bulunan usb_preb8.cmd komut dosyasına çift tıklayarak işlemlere başlıyoruz. Karşımıza çıkan DOS ekranını herhangi bir tuşa basarak geçiyoruz.

petousb

Karşımıza PeToUSB programı çıkıyor.  Daha önceden bilgisayara taktığım USB belleği I: sürücü harfiyle görüyor. Bu kısımda dikkat etmemiz gereken “Enable Disk Format” “Quick Format” ve “Enable LBA (FAT 16X)” seçeneklerini işaretleyip herhangi bir drive label vermek. Daha sonra start diyerek devam edeceğiz. İşleme devam edip etmeyeceğimizi soruyor , devam ediyoruz. Usb belleğimizin formatlanacağı uyarısı veriyor buna da evet diyerek devam ediyoruz. Formatlama sonrası işlemin hatasız gerçekleştiğine dair bir uyarı alacaksınız onaylayıp devam ediyoruz. Ancak PeToUSB programının penceresini kapatmıyoruz.

dos-komut

Çalıştır satırına “cmd” yazarak yeni bir DOS ekranı açıyoruz. sırasıyla “cd desktop”, “cd usb_boot” komutlarıyla script paketinin olduğu dizine geliyoruz. “bootsect.exe /nt52 I:” komutunu yazıyoruz. (Benim USB Flash belleğimi belirten sürücü I: olduğu için böyle yazdım siz kendi sürücünüzü yazın. G: sürücüsü için örnek: “bootsect.exe /nt52 G:”

Eğer komutu doğru klasör içinde doğru şekilde girdiyseniz “Bootcode was successfully updated on all targeted volumes.” yazısını görmelisiniz. Artık “cmd” komutuyla açtığımız pencereyi ve PeToUSB programını kapatabiliriz.

Programı kapattığımızda aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran karşınıza gelmiş olmalı;

dos-komut-2

1 yazıp enter tuşuna basıyoruz.  Windows XP CD’ sinin nerede olduğunu belirtmemiz için bir pencere açılıyor ve seçip ok diyoruz. 2 yazarak enter tuşuna basıyoruz. Script paketi bilgisayarımızda sanal bir sürücü oluşturmak için bizden bir harf atamamızı istiyor. Bilgisayarınızda bulunmayan bir sürücü harfi atayabilirsiniz , ben “Y: ” diyerek devam ediyorum. 3 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bize Windows XP dosylarını atacağımız USB Flash Belleğin harfini soruyor. Benim bilgisayarımda I: sürücüsü olarak tanımlı, siz de kendi sürücü harfinizi girerek enter tuşuna basıp devam edebilirsiniz. 4 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Bize oluşturacağı sanal sürücüyü formatlamayı isteyip istemediğimize dair bir soru soruyor. “y” yazıp enter tuşuna basıyoruz ve format işlemi başlıyor. Format işlemi ayrıntıları listeleniyor herhangi bir tuşa basarak devam edebiliriz. Dosyalar sanal sürücüye kopyalanıyor. Sanal sürücüye kopyalama bittiğinde dosyaların flash belleğe kopyalanmasına başlamasına hazırlık için herhangi bir tuşa basmanız yeterli. Sanal sürücü içerisinden Flas belleğe dosyaların kopyalanması için bizden onay istiyor ve 15 dakika gibi süre tutacağına dair uyarıyor “yes” diyerek onaylıyoruz. USB bootable harddisk için “yes” Mixed SATA/PATA konfigürasyonu için “no” yu seçmelisiniz. “yes” diyerek devam ediyoruz.

İşlem sonrası bize oluşturduğu sanal sürücüyü çıkarmak isteyip istemediğimizi soruyor “yes” diyerek devam ediyoruz. USB’ den yapılacak kurulumla ilgili ingilizce açıklamalar geliyor. Herhangi bir tuşa basarak devam edebiliriz. Script paketinin son ekranına geliyoruz. Sonlandırmak için herhangi bir tuşa basmanız yeterli.

Bu işlemler esnasında USB flash belleğinizi USB yuvasından çıkartmayın. Aynı şekilde işlemler bittikten sonra Windows XP kurulumu esnasında USB flash belleğinizi USB yuvasından çıkarmamanız gerekmekte. Son olarak kurulum yapacağınız bilgisayarın BIOS ayarlarından first boot device seçeneğini USB yapmayı unutmayın.

Share

20 thoughts on “USB Flash Bellekten Windows XP Kurulumu

 1. UYARI FLASH belleğiniz 2 gb tan küçük olmalı aksi taktirde işlem olmuyo hata veriyor
  güzel paylaşım teşekkürler.

  Uğurmumcu gençlik…

 2. Benim 8gb flash belleğimde bir sorun çıkarmadı belki dosya sistemiyle ilgili sorun olabilir, deneyip çözümü konuya yazarım. Teşekkürler ve Uğur Mumcu gençliğe selamlar:)

 3. Zafer abi sana birşey sormak istiyorum. Ben bir türlü format cd si çekemedim, boot olmuyor, açılışta cd den yükleme yapmaya geçmiyor. Bios ayarları doğru Neroda ben o cd yi ne diye çekicem.Yardım edersen sevinirim şimdiden teşekkürler..

 4. Elindeki Xp büyük ihtimalle modeifiye edilmiş veya illegal yollarla edinilmiş. Orjinal Xp bulup bununla denersen sorunu çözebilirsin. Kolay gelsin.

 5. s.a. abiciğim ben ilk işlemlerde sorun cıkmadı ama: 1 yazıp enter tuşuna basıyoruz. Windows XP CD’ sinin nerede olduğunu belirtmemiz için bir pencere açılıyor bu kısımı beceremedim yani 1 yazıp entere basıyorum: the path does not contain windows xp source files
  devam etmek için bir tuşa basın geliyor basıncada aynı ekrana geri dönüyor xp cd si takılı hatta harddiskte bile kopyası var
  ne yapmam gerekiyor

 6. A.s. Deniz
  ilk işlemde önceden masaüstüne kaydettiğin xp klasörünü göstermen gerekiyor. Yani seçmen gereken yol masaüstüne kaydettiğin xp klasörü olmalı. Sorun yaşarsan tekrar buraya yada özel mesaj atabilirsin. Kolay gelsin.

 7. S.a abi ,Ben perfect xp yukleyemıyorum hard dıskımı gormuyor bıos ayarları ıle oynadık ama kesınlıkle olmuyor bunun sebebı nedır acaba yardımcı olurmusun.Kısa bir acıklama , benım sıstemımi suan vısta xp ye cevırmek ıstıyorum formata baslıyoruz acılıs ekranında hardısk gorunuyor cd den on yükleme secenegı gelıyor tıklıyoruz kur dosyaları kuruyor dıyor ondan sonra hard dısk bulunamadı dıye bır hata verıyor. yardımcı olursan sevınırız Ugurmumcu genclık selam Bızde Yakacık Genclık 😀

 8. Selamun Aleykum
  Paylaşım için eyvallah Elinize sağlık

  Yalnız ;
  Hal.dll hatası veriyor ben dll yi indirip kopyaladım ama yine aynı hatayı veriyor. Tabi bu hatayı dediklerinizi yaptıktan sonra bilgisayarı usbden açtıktan sonra hal.dll yeniden kopyalayın hatası

  Yardımlarınızı bekliyorum.

  Teşekkür Ederim Şimdiden.

 9. hal.dll hatası alıyorum yardım lütfen. hdd 2 parça da değil tek parça olmasına rağmen bu hatayı alıyorum acele ilgilenir misiniz lütfen

 10. Böyle bir sorun yaşamadığım için çözüm nedir bilemiyorum.Tek parça olması gereken disk te mevcut ise başka bir pc de deneyebilirmisiniz.

 11. s.a abi yardımına ihtiyacım detaylı anlatmışsın ama ben anlayamadım herşeyi yolunda yapıyorum sonra xp cd sinin yerini göstermeye gelince the path G: does not contain diye bi hata veriyo yardım edersen çok iyi olur.

 12. hall.dll hatası alan arkadaşlar o sorun yüzünden bende 2 gün ugraştım sorunun neden kaynaklandıgını kısaca açıklıyım usb den başlatmak için biostan boot etmemiz gerekiyor bildiginiz gibi bide bazı laptoplarda f12 ye basarak açılır genelde hangi sürücüden bot etmek istediginizin kısayol paneli açılır eğer boot etmek için bu paneli kulandıysanız windows yeniden başladıgında boottan çıkıyor ve hall.dll hatasını veriyor bunun önüne geçmek için biostan boot etmeniz lazım yani sürekli ilk başlama sırasına usb hard diski koymanız lazım bendeki sorunu bu şekilde çözdüm sizde işe yararmı bilemem umarım yardımım dokunmuştur.

 13. slm ben aynısı yaptım usb den başlıyor c sürücünü biçimlendiriyorum

  dosyaları kopyalamaya başlamıyor windows cd görmüyor diyor

  yardımcı olursanınız seviniri teşekkürler

 14. merhaba işlemleri sorunsuz yaptım çalıştı formatı attım sorun yok.teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.