Dinamik DNS ile evdeki bilgisayarınıza heryerden ulaşın.

ADSL başvurusu yaptığımızda genelde “statik IP” istemediyseniz, IP numaranız dinamik olarak gelir. Bunun anlamı, IP numaranızın servis sağlayıcı tarafından her modem resetlendiğinde veya belirli aralıklarla değiştirileceği ve  her yeni bağlantı kuruluşunda farklı bir IP numarası alacağınızdır. Statik IP sahibi olmanız durumunda -ki bu ek ücrete tabi- dışarıdan evinizdeki bilgisayar(lar)ınıza ulaşmak için aldığınız IP numarasını kullanırsınız. Dinamik IP kullanıcısıysanız böyle bir şansınız yok çünkü herhangi bir zamanda IP’nin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bu durumda ev ağınıza ulaşmak için hiç değişmeyen başka bir tür “adres”  yani sabit IP kullanmak zorundasınız.

Modeminizde varsa muhtemelen görmüş olduğunuz “Dynamic DNS” işte buna yarıyor. Deneme yaptığım modemde  (Airties RT-205 ) DynDNS olduğu için bu servisi kullandım. Yoksa ücretli ya da ücretsiz başkalarına da rastlayabilirsiniz. Önce gidip üye olun. Sonra Üye giri yaptıktan sonra açılan pencerede My hosts altında add new hostname tanımlıyoruz. Host name olarak istediğiniz bir adı yazıp yan menüden dilediğiniz uzantıyı seçiyoruz. Wildcard kutusunu işaretleyip Host whit Ip adress seçiliyken ip adresimizi belirliyoruz yada use auto detected ip adress e tıklayarak otomatik ip alabiliriz. Create host’a tıklayarak ayarlarımızı kaydediyoruz. Bundan sonraki işlemler modem üzerinden yapılacak.

Yeni bir sayfa açarak modem arayüzünü açalım. Sol menüde DDNS sekmesine tıklayıp ddns ayarları’na tıklayalım. Açılan sayfada ddns istemcisini işaretleyip DynDNS ten az önce aldığımız hesap ayarlarını gerekli yerlere girip kaydediyoruz. Sistemin aktif olması birkaç dakika sürebilir. Evet bu işlemlerden sonra yapabileceklerimiz şunlar;

Evinizde web sunucu kurabilir ve bantgenişliğiniz yettiği kadar kullanabilirsiniz.

Uzak masaüstü ,  ssh, telnet gibi bir sunucu servisi kullanarak evinizdeki ya da istediğiniz başka bir yerdeki sistemleri yönetebilirsiniz.

Evinizdeki dosyalara ulaşabilmek için dosya sunucusu niyetine kullanabilirsiniz. Evinize Ip cam kurarak biz evde yok iken neler olup bittiğini izleyebiliriz. (Bu Konuda yeni makale yazıyorum )

Bu listeyi istediğimiz gibi uzatabiliriz.

DynDns hizmetini kurduk ayarlarımızı yaptık , işimiz burada bitmiyor tabii öncesinde port yönlendirme yapalım ki web server,ip cam gibi kaynaklara ulaşabilelim.

Port Yönlendirme;

Önceki makalemde yazmıştım fakat burada tekrar değinmek istiyorum.

Yönlendirici (Router) özellikli modemler, birden fazla bilgisayarı İnternete çıkarmak için NAT kullanır. Açılımı Network Address Translation tanımı olan NAT, sadece sizin bilgisayarınızdan daha önce yapılmış bir isteğe cevap olarak gelen veriyi sizin bilgisayarınıza aktarır. Eğer dışarıdan gelen bir bağlantı isteği modeminizden yönlendirilmediyse aktarılmaz ve “düşürülür”.

Ancak bazı durumlarda dışarıdan gelen paketlere izin vermek, hatta bunları “yönlendirmek” gerekir. Evinizde bir Ip cam  sisteminiz var ve siz ev dışından izlemek  istiyorsunuz diyelim.  Ip cam sisin verdiğiniz herhangi bir port numarası sayesinde dış dünyaya açılır hale gelir. Nasıl yapılır ;

Kullandığımız modem Airties demiştik ve modem arayüzüne girelim,sol menüden NAT bağlığı altında port yönlendirme’ye tıklayalım. Şekildeki gibi yönlendirmek istediğimiz çağrıları modem üzerinden tanımlı ip adresine yönlendirme işlemini yapıyoruz.

port-yonlendirme

Görüldüğü gibi Real VNC programına ve Ip kameraya port vermiş durumdayım. Bundan sonra kaydedip routing işlemine geçiyoruz. Yan menüden ROUTING tabı altında static routing’e girelim.

routing

Şekilde görüldüğü gibi ayarlarımızı yapalım ki dışarıdan gelen çağrılar hedefteki adreslere ulaşabilsinler.

Farklı Markalarda Nasıl Yapılacak?

Biz yazımızda Airties kullandık ama her markada port yönlendirme farklı menüler altından yapılıyor. Farklı markalar için genelde hangi menü altından yapıldığını aşağıda yazıyor. Markaların kendi içindeki farklı modellerinde de bu isimlendirme farklılık gösterebilir, bilginiz olsun.

USRobotics

9108‘de NAT altından Virtual Server, 9113 ve 9106‘da Security altından Virtual Servers.

ASUS

AAM6020VI modelinde Advanced sayfasında Port Forwarding.

DLink

DSL-500 modelinde Port Redirection

Thomson SpeedTouch

Toolbox altında, Games and Application Sharing.

Zoom

X4 için Advanced Setup altında, Virtual Server denetimi.

Philips

SNA6500 İngilizce sürümü için Advanced Settings’e tıklayın. Uyarıyı onayladıktan sonra NAT altında, Virtual Server girdisini göreceksiniz.

Pikatel

AirPlus için Gelişmiş altında Sanal Sunucular. Combo Max için NAT altında Sanal Sunucu.

Linksys

WAG300N ve WAG54GS modellerinde Applications and Gaming sayfası altında.

Share

2 thoughts on “Dinamik DNS ile evdeki bilgisayarınıza heryerden ulaşın.

  1. ben dediğiniz gibi yaptım oldu, IP’si 192.168.2.4 olan FreeNas’a ulaşabiliyorum ama IP’si 192.168.2.4/9091 olan torrent işlemcisine ulaşamıyorum ve asıl uzaktan ulaşmak istediğim asıl bu adres, bu adresi dediğiniz yerlere girdiğimde kabul etmiyor. yardımcı olursanız çok sevinirim, saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.