32 Bit İşletim Sistemlerinde 4 Gb Ram kullanma

Merhaba !

Günümüzde artan ram ihtiyacı 32 bit işletim sistemlerinde büyük ram miktarlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bu makalemizde Windows XP işletim sisteminde 4GB ram’i nasıl kullanacağımızı anlatacağım.

Microsoft Windows Vista’ ta durum Service Pack 1 (SP1) ile düzeltilmiş durumda. Öncelikle bazı kavramlardan bahsetmek gerekir. Neden 4 GB rami 3,25 veya 3,70 görürüz buna cevap verelim.

4 GB  görüntüleyememenin sebebi  kullandığınız parçaların (NIC, VGA ve sistemdeki her türlü bileşen, bunu Device Manager/Aygıt Yöneticisi kullanarak görebilirsiniz) fiziksel bellekte belli bir alanı kendilerine ayırmak zorunda olmasıdır. 4 GB raporlanan bir belleğin normalde 32 Bit işletim sistemlerinde 3.1 GB, 3.2 GB, 3.7 GB. gibi görünmesi normaldir. PAE ile bu değer 4 GB.’a çıkarılabilir ama garantisi yoktur.

Fiziksel Adres Uzantısı (PAE) X86, Intel Pentium Pro veya daha sonraki bir işlemci ve 4 gigabayt’tan (GB) fazla fiziksel belleğe sahip bir bilgisayardaki Adres Pencereleme Uzantıları (AWE) API kümesini kullanan yazılımın, uygulamanın sanal adres alanına daha çok fiziksel bellek eşleyebilmesine olanak verir.

Yalnızca belirli donanımlar PAE X86’yı destekler, bu nedenle bu özellik, işletim sistemi ilk kez yüklenirken etkinleştirilmez.

Nasıl yapılır ;

İlk olarak C:boot.ini ‘yi açıyoruz ve karşımıza metin belgesi geliyor, belge içeriği şöyle;

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=”Micros oft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

Bunun sonuna PAE ekliyoruz ve ;

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINDOWS=”Micros oft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect /PAE

İşletim sistemimiz bu işlemden  sonra 4 Gb rami adresleyebilir duruma geliyor. Şahsi kanaatim artık X64 bit işletim sistemlerine yavaş yavaş geçmekten yana çünkü hem hız hem de sektörün artık 64 bit yazılımlara kaydığı görülüyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.